In de helft van alle gevallen was opname niet nodig geweest als de huisarts, apotheker en behandelend specialist in het ziekenhuis beter hadden gecommuniceerd en medicatiedossiers nauwgezetter gecontroleerd. Bij de andere helft gaat het om patiënten die ziek werden of bij wie complicaties optraden als gevolg van bijwerkingen.
Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers en de Orde van Medisch Specialisten. Aan het onderzoek deden 21 ziekenhuizen in Nederland mee, waaronder het VieCuri in Venlo. Omgerekend concluderen de onderzoekers dat jaarlijks 41.000 mensen onnodig in een Nederlands ziekenhuisbed belanden. Landelijk is 5,6 procent van alle spoedopnames ‘medicijngerelateerd’.
Om het aantal onnodige opnames en complicaties terug te dringen, heeft het Maaslandziekenhuis in Sittard met alle 21 apothekers in de Westelijke Mijnstreek afgesproken medicatiedossiers van patiënten voortaan digitaal uit te wisselen. „Op zich wisselden we die gegevens al uit, maar dat gebeurde via de telefoon of fax, met alle risico op fouten bij het overschrijven of door slecht leesbare handschriften”, aldus ziekenhuisapotheker Sjef Lohman, een van de initiatiefnemers van de verbeterde uitwisseling. „Voordat een patiënt wordt opgenomen, maar ook bij een bezoek aan een poli, krijgen we een overzicht van wat ie in de afgelopen maanden kreeg voorgeschreven. Als hij of zij wordt ontslagen, krijgt de apotheker een lijst van wat er in het ziekenhuis is toegediend en medicatie die in de herstelfase moet worden gebruikt.” Door koppelingsproblemen tussen de systemen waarvan apothekers, ziekenhuizen en huisartsen gebruikmaken was zo’n uitwisseling niet mogelijk.
In het Sittardse ziekenhuis worden dagelijks gemiddeld twee patiënten opgenomen met een ‘medicijnprobleem’, weet Lohman. Geregeld doet een complicatie zich pas voor tijdens de operatie of behandeling wanneer een specialist medicatie gebruikt die niet samengaat met eerder toegediende middelen.
Overigens komt het ook voor, bewijst eerder onderzoek van de Universiteit Utrecht, dat ‘verkeerde’ medicijnen die iemand in het ziekenhuis doen belanden enige maanden na die opname toch weer worden voorgeschreven. Van de 41.000 patiënten die jaarlijks door verkeerd medicijngebruik in het ziekenhuis belanden, krijgt één op de drie daarmee te maken.
In het Maastrichts Universitair Medisch Centrum, sinds 1 januari de nieuwe naam van het AZM, wordt al langer gewerkt aan de invoering van een elektronisch voorschrijfsysteem dat menselijke fouten bij het toedienen van medicijnen moet helpen terugdringen. Dat is nog niet uitgerold over alle apothekers in de regio.
Gepubliceerd op: 25.02.08 01:00, laatste update: 25.02.08 11:26