Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken bij een Bulgaars vakantieproject waarbij de Maastrichtse burgemeester Gerd Leers betrokken is. Leers zegt op te stappen als blijkt dat hij niet integer heeft gehandeld.
Leers heeft dit gezegd in een gesprek met deze krant. De Maastrichtse burgemeester heeft zelf om een onderzoek gevraagd, omdat geruchten over deze kwestie hem het werken onmogelijk dreigen te maken. In september 2006 kocht Leers voor 220.000 euro een villa in het toen nog niet gerealiseerde project Marina Black Sea Riviera in het Bulgaarse plaatsje Byala. Mede-eigenaar van dit project is de Maastrichtse topambtenaar Nico Nollen, die hiervoor met enkele plaatsgenoten een alliantie is aangegaan met de Bulgaarse familie Dobrev.
Bij de ontwikkeling van het vakantiepark is van alles misgegaan. De woning is veel later dan gepland afgebouwd. Het huis bleek bovendien verpand aan een Bulgaarse bank, waardoor Leers de villa niet op zijn naam kon krijgen. Omdat hij zich belazerd voelt, heeft de burgemeester in mei dit jaar bij justitie in Bulgarije aangifte gedaan tegen het bedrijf en zijn aandeelhouders, topambtenaar Nollen incluis.
De Bulgaarse directeur van het project stelde op zijn beurt een klaagschrift op waarin staat dat Nollen zijn functie heeft misbruikt en dat Leers hem willens en wetens de hand boven het hoofd heeft gehouden. Ook zou Leers zijn ambtgenoot van het plaatsje Byala een afgedankte brandweerauto hebben beloofd, maar vanwege de problemen met Marina Black Sea Riviera kon hij die belofte niet nakomen.
In het onderzoek van Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten, wordt ook bekeken of Nollen, die niet bereikbaar was voor commentaar, op ondeugdelijke gronden Europese subsidies voor het project heeft binnengehaald.
Leers is ervan overtuigd dat hij integer heeft gehandeld. "Mij valt in deze kwestie niets te verwijten."
En weer dreigt een Zuid-Limburgse bestuurder in problemen te komen. Er komt een onderzoek naar de integriteit van Maastrichts burgemeester Gerd Leers, die dreigt weg te zinken in het moeras van een Bulgaars vastgoedavontuur.
"Ik ben slachtoffer." Het zijn woorden die je niet snel verwacht uit de mond van Gerd Leers, de zo zelfverzekerde CDA-burgemeester van Maastricht. Maar wie zijn pensioenvoorziening van 220.000 euro als sneeuw voor de zon ziet verdwijnen en ook nog eens een integriteitsonderzoek aan zijn broek krijgt, gaat vanzelf wel klagen. Ook al zegt hij dan "heel relaxt" in de zaak te staan.
Wat is er aan de hand? Volgens Leers kochten zijn vrouw en hij op 18 september 2006 een vakantiewoning in aanbouw in het project Marina Black Sea Riviera in Byala, aan de Zwarte Zee in Bulgarije. Hij werd op dit project geattendeerd door de schoonzoon van zijn buurman. Die was, net als de Maastrichtse ambtenaar Nico Nollen, aandeelhouder van het villapark. Dat kent ook Bulgaarse eigenaren.
"We hebben intensief nagedacht of we een villa zouden kopen", vertelt Leers. "Mijn bankadviseur raadde het af, die zei dat ik de opbrengst van ons huis in België op de beurs moest beleggen. Maar we kregen heel positieve verhalen te horen over het bedrijf, en de plek van het park was wonderschoon. Ik kende Oost-Europa ook uit mijn vorig leven als zelfstandig adviseur, ik heb er een voorliefde voor."
Leers had ook vertrouwen in ambtenaar Nollen, die voor 25 procent eigenaar was van het project. De burgemeester en zijn vrouw besloten daarom 220.000 euro te steken in de aankoop van de woning. Ze betaalden nog voordat ze eind 2006 met eigen ogen de villa aanschouwden. "Dan kregen we 10 procent korting. De villa kostte eigenlijk 250.000 euro." De woning zou al in 2007 worden opgeleverd.
De nieuwe Maastrichtse gemeentesecretaris Jan Nauta voelde dat jaar kennelijk al nattigheid. Hij verlangde van Nollen dat deze op papier precies uiteen zou zetten wat zijn rol bij het Bulgaarse project was en verlangde dat deze zou garanderen dat hij er als ambtenaar van Maastricht geen enkele inspanning voor verrichtte. Als hoofd European Public Affairs zou de ambtenaar, in 2006 voorzitter van de Maastrichtse tak van serviceclub Ronde Tafel, bijvoorbeeld Europese subsidie voor het Bulgaarse project kunnen aanvragen. Leers: ,,Een privé persoon kan dat niet." Nollen zette zijn verhaal op papier en nam zo het gemeentelijk wantrouwen weg.
Met het Bulgaarse project vlotte het ondertussen helemaal niet. Ondanks beloften van de Bulgaarse manager, werd het park in 2007 niet afgebouwd. Er bleken volgens Leers ook veel minder woningen verkocht dan voorgespiegeld. In 2008 werd het er niet beter op.
Eind van dat jaar kwam Leers er achter dat ook zijn koopcontract niet deugde. Er stond een foutief huisnummer op en aan Bulgaarse kant had een verkeerde persoon getekend. Bovendien bleken de Bulgaren op het hele project een hypotheek te hebben afgesloten bij de bank. De Nederlandse en Bulgaarse aandeelhouders raakten verder in conflict met elkaar.
Nadat pogingen waren mislukt om er in overleg uit te komen en de koop ongedaan te maken, deed Leers op advies van de Bulgaarse ambassadeur in Nederland op 27 mei 2009 aangifte van oplichting tegen de aandeelhouders van het park. Dus ook tegen zijn eigen ambtenaar. Die stelt hij net als de andere eigenaren ook nog eens aansprakelijk voor de schade die hij waarschijnlijk gaat lijden. Dat is geen vreemde situatie, vindt Leers. "Ik handel immers als privé persoon en spreek ook Nollen als zodanig aan. Ik schaad de gemeente niet." Of het überhaupt verstandig is zaken te doen met een eigen ambtenaar, ook al is het dan privé? Leers vindt dat het geen kwaad kan.
Ondertussen steken wel verhalen de kop op dat hij in Bulgarije wel degelijk van zijn functie als burgemeester gebruikgemaakt zou hebben, weet Leers. Zo heeft hij op uitnodiging van de burgemeester van Byala tijdens zijn vakantie een bezoek gebracht aan de minister-president van Bulgarije. Als burgemeester "Dat weigeren zou een belediging zijn geweest. Ik heb geen tegenprestatie gevraagd voor mijn bezoek." Ook doet het verhaal de ronde dat Nauta en een andere ambtenaar Leers en Nollen bij het project geadviseerd hebben. Leers ontkent. Maar hij heeft het college van Maastricht wel gevraagd een integriteitsonderzoek naar zijn eigen handelen en dat van Nollen uit te laten voeren. "Als blijkt dat de ambtenaar toch Europese subsidie heeft aangvraagd, moet hij boeten. Ikzelf ben gedupeerd, ik dreig 220.000 euro kwijt te raken. Uit het onderzoek zal blijken dat mij niets te verwijten valt. Als dat wel zo is, trek ik daar de consequenties uit."
6 oktober 2009: Lezing burgemeester Leers weersproken - Topambtenaar ontkent aansprakelijk te zijn gesteld door burgemeester![]()
Topambtenaar Nico Nollen van de gemeente Maastricht weerspreekt dat hij in de affaire rond de Bulgaarse vakantiewoning van burgemeester Leers aansprakelijk is gesteld.
Kringen rond Nollen hebben dit bevestigd. In een interview met deze krant, dat voor publicatie is gelezen en akkoord bevonden, stelde Leers donderdag dat hij Nollen als aandeelhouder van Marina Black Sea Riviera aansprakelijk heeft gesteld. Hij heeft dit gedaan, omdat de villa -die hij in september 2006 voor 220.000 euro kocht- is verpand aan een Bulgaarse bank. De burgemeester dreigt hierdoor een belangrijk deel van zijn pensioenvoorziening in rook te zien opgaan.
Ook in een op schrift gestelde verklaring, in bezit van deze krant, stelt Leers dat medio augustus het bedrijf in gebreke is gesteld en dat alle aandeelhouders "verantwoordelijk" zijn gehouden. Volgens Leers hebben twee van de vier aandeelhouders "onze klachten inmiddels erkend".
In het gesprek met deze krant verklaarde Leers dat hij op 27 mei dit jaar bij de hoofdofficier van justitie in het Bulgaarse Varna aangifte tegen zijn ambtenaar had gedaan. Hoewel de tekst van het artikel vooraf op feitelijke onjuistheden is gecontroleerd, kwam Maastricht na de publicatie van het interview terug op die verklaring: van een aangifte tegen Nollen was geen sprake, wel was de ambtenaar aansprakelijk gesteld.
Nollen weerspreekt nu ook dit. Hij stelt dat Leers hem nooit officieel aansprakelijk heeft gesteld. Wel zou de burgemeester hem om opheldering hebben gevraagd. De brief van Leers aan Marina Black Sea Riviera, waarin zowel het bedrijf als de aandeelhouders wordt aangesproken, is nooit door Nollen ontvangen en wordt dan ook niet als een aansprakelijkheidsstelling erkend. Leers wilde gisteren niet reageren. Nollen kon geen toelichting geven, omdat hem een spreekverbod zou ziin opgelegd.
De tentoonstelling 'Het goud van de Thraciërs' werd in 2007 in ijltempo op poten gezet. Met een onverwachte hoofdrol voor Maastrichts burgemeester Leers.
"Dankzij uw recente bezoek aan Bulgarije heeft zich de mogelijkheid voorgedaan tijdens de komende Tefaf het museum open te stellen voor een tentoonstelling in Maastricht rond de Thraciëut van Museum Spaans Gouvernement op 31 januari 2007 haar aan burgemeester Gerd Leers van Maastricht gerichte subsidieverzoek voor de expositie Het Goud van de Thraciërs. Dat Dickhaut zich tot Leers richtte, is verrassend. Normaal gaat zo'n brief niet naar de burgemeester maar naar de verantwoordelijke wethouder Cultuur. Dat erkent ook Dickhaut: "Het was zo'n wonderlijk proces dat niets mij meer verbaasde", zegt zij nu over de totstandkoming van de expositie. Leers was daar nauw bij betrokken. De burgemeester en zijn vrouw kochten in september 2006 voor 220.000 euro een bungalow in een vakantiepark aan de Zwarte Zee in het Bulgaarse Byala. Een pensioenbelegging die door conflicten in rook dreigt op te gaan. Een van de aandeelhouders van het project Marina Black Sea Riviera is de Bulgaar Dobril Dobrev.
In januari, kort na na de vastgoedaankoop van Leers, meldde diens in Maastricht wonende zoon Ivan zich bij Dickhaut. Deze beeldhouwer, die als een soort vooruitgeschoven post voor zijn vader opereert, werd vergezeld door Jacques Timp, mede-eigenaar van het Bulgaarse vakantiepark. De gisteren niet bereikbare mannen vroegen Dickhaut of zij de Thracische expositie tijdens de kunstbeurs Tefaf wilde houden. Zij speelden later ook een belangrijke rol bij de organisatie daarvan.
Dickhaut: "Zij verklaarden stellig dat Leers de tentoonstelling wilde en dat er een subsidiepotje voor was bij de gemeente. Ik wist wat ik moest vragen. Twee bestuursleden van het museum werden ook door Leers benaderd met de mededeling dat hij de tentoonstelling wilde. Normaal had ik 'nee' gezegd tegen zo'n verzoek. Ik had nog nooit van de Thraciërs gehoord. Maar het geld en de middelen waren er. Ik zei ook 'ja' omdat we best aardig gevonden wilden worden door de gemeente." Maastricht kende razendsnel 10.000 euro toe en praktische hulp. Het college zag in de expositie een goed middel de Tefaf aan de stad te binden. Al werden er in het stadhuis ook wenkbrauwen gefronst. De expositie werd in recordtempo georganiseerd. Er zaten nog geen zes weken tussen het eerste contact en de opening op 7 maart.
Dickhaut: "Normaal vergt alleen al het aanvragen van subsidie maanden. Het geheel was heel verwarrend." De directeur zegt dat zij met niemand van de gemeente rechtstreeks contact had. Cultuurwethouder Jean Jacobs wil niet reageren op de gang van zaken. Leers zegt zelf dat Jacobs het subsidievoorstel bij het college indiende, maar vanuit het stadhuis wordt ontkend dat de wethouder een actieve rol speelde bij de expositie.
Volgens Leers kwam het idee voor de tentoonstelling bij hem op toen hij deze in Bulgarije bezocht. Ook de Bulgaarse museumdirecteur liep daar warm voor. Hij zou alleen de noodzakelijke contacten met het Spaans Gouvernement gelegd hebben. "Leers heeft zijn stempel als daadkrachtig bestuurder gekregen door op tal van plekken vraag en aanbod bij elkaar te brengen", zegt zijn woordvoerder. "Hij is een makelaar in contacten."
In Byala schijnt de zon tot diep in de herfst, de Zwarte Zee is helder en blauw. Maar de Maastrichtse burgemeester Gerd Leers ziet momenteel vooral de schaduwzijden van zijn investering in een Bulgaarse vakantiewoning.
Kosta Stoyanov valt bijna van zijn stoel, voor zo ver dat mogelijk is in zijn krappe werkkamer in het gemeentehuis van Byala. De hoofdambtenaar internationale projecten van het Bulgaarse plaatsje aan de Zwarte Zee heeft zo juist van de verslaggever van deze krant vernomen dat de komst van een in Nederland afgeschreven, maar in Bulgarije uiterst welkome brandweerauto (zie foto) is stukgelopen op iets meer dan 5.000 euro. "Ayayay, hadden we dat geweten, dan hadden we 'm zelf betaald", kermt Stoyanov.
In het een paar duizend zielen tellende Byala worden branden nog geblust met een spuitauto van Sovjet-makelij, een karretje van meer dan veertig jaar oud. Dat ook uitrukt als het fikt in buurgemeente Obzor. ,,Daar hebben ze niet eens een brandweerauto."
Het kan dus nog erger, erkent Stoyanov. Maar toch, Byala had zo gerekend op de Nederlandse tankautospuit. De auto is als gift toegezegd door niemand minder dan de Maastrichtse burgemeester Gerd Leers, maar tot op heden zijn alleen foto's van het voertuig in Byala gearriveerd.
Het cadeautje vloeit voort uit een kennismakingsgesprek dat Leers in de zomer van 2008 voert met zijn kersvers gekozen Bulgaarse collega Anastas Trendafilov. Een gesprek dat tijdens Leers' vakantie plaatsvindt op initiatief van Dobril Dobrev, de manager van het Marina Black Sea Riviera-project in Byala, waar de burgemeester van Maastricht een villa heeft gekocht. Op verzoek van Trendafilov belooft Leers in Nederland rond te laten kijken naar voor Byala bruikbaar overtollig brandweermaterieel. Dat rondkijken resulteert eind 2008 in de via de Bulgaarse ambassade in Den Haag doorgegeven mededeling dat er in Nederland een tankautospuit voor Byala klaar staat. Trendafilov hoeft alleen nog maar contact op te nemen om transport en dergelijke te regelen. Dat doet de eerste burger van Byala terstond, maar een paar maanden later komt bericht uit Maastricht dat er een serieuze kink in de kabel is en dat het geschenk voorlopig van de baan is. Tot ontsteltenis van Trendafilov die de komst van de tankautospuit al als blijde boodschap in Byala heeft rondgebazuind. ,,Uiterst pijnlijk", omschrijft ambtenaar Stoyanov het gezichtsverlies voor zijn baas, die momenteel op dienstreis in Rusland is en niet bereid is tot nader commentaar.
Hoewel een brandweerauto en een vakantiecomplex op het eerste oog niets met elkaar te maken hebben, is het toch het Marina Black Sea Riviera-project dat Byala nog langer veroordeelt tot de Russische brandweerauto. Omdat Leers geen gemeenschapsgeld wenst te besteden aan het geschenk voor Byala, vindt de burgemeester van Maastricht andere Nederlandse kopers van woningen bereid om mee te betalen aan de aanschaf en de opknapbeurt van de afgeschreven brandweerwagen, die nog 5.000 euro op moet brengen. Als begin dit jaar de onzekerheid en problemen rond het project explosief toenemen haken de co-financiers voor het geschenk echter af en kan Leers zijn belofte niet nakomen.
'Happiness for Sale' staat te lezen op een reclamebord voor het Marina Black Sea-complex, gelegen op een heuveltje aan de rand van Byala. De woning van Leers, te herkennen aan de op zijn verzoek aangebrachte uitbouwpui, lijkt net als een tiental andere panden rijp voor sleuteloverdracht. Andere verkeren nog in een ruwbouwfase en er liggen ook funderingen met omhoogstekende betonijzers gelaten te wachten op bouwvakkers. De verplichte zomerbouwstop is sinds het begin van deze maand verleden tijd, maar bedrijvigheid valt er niet te bespeuren. Terwijl er nog heel veel moet gebeuren om het complex te laten lijken op de fraaie afbeeldingen van de bij de plaatselijke VVV verkrijgbare folder. De folder die onder anderen Leers in 2006 ertoe weet te verleiden zijn pensioenvoorziening van ruim twee ton hierin te beleggen. De beloofde zwembaden zijn nog nergens te vinden. De wel aanwezige zee ligt inderdaad op honderd meter afstand, zoals aangegeven. Zij het in vogelvlucht, want om er daadwerkelijk te geraken moet een hobbelweg of een steile verroeste trap worden genomen. Het strand ligt iets verderop, maar moet gedeeld worden met de aan een rood polsbandje herkenbare gasten van de buurman, een all-inclusive viersterrenresort van enorme omvang. Het zal nog meer dringen worden in de toekomst. Byala bruist van de plannen om de Zwarte-Zeekust te verzilveren, de appartementencomplexen en resorts schieten als paddestoelen uit de grond.
Geluk te koop, Leers zal daar zo z'n eigen gedachten over hebben. Zijn Bulgaarse investering heeft tot nog toe meer weg van een lijdensweg. Het huis is al jaren betaald, maar nog niet opgeleverd. Sterker nog, het kan niet op zijn naam worden geschreven, omdat er een hypotheek op rust, afgesloten door de Marina Black Sea Riviera Ltd. En nog sterker, uit notulen van een aandeelhoudersvergadering van eind september in Varna blijkt de woning van Leers, die inmiddels juridische stappen heeft ondernomen, verkocht te zijn aan een ander.
Wat het extra complicerend maakt is dat een van de partners in Marina Black Sea Riviera de Maastrichtse ambtenaar Nico Nollen is, erkend expert in het binnenslepen van Europese subsidies voor de Limburgse hoofdstad. Nollen is via zijn kennis Jacques Timp, ex-schoonvader van de zoon van Dobril Dobrev, in het Bulgaarse project gerold. Ook voor de ambtenaar zijn de gouden bergen getransformeerd in een mesthoop vol problemen. Met Dobrev als de kwade genius, oordeelt het Nollen-kamp. ,,Als hij zijn gang kan blijven gaan, gaat het bedrijf ten gronde", stelt Nollens Bulgaarse advocate Albena Draganova. Ook zijn Nederlandse advocaat Paul Brouwers laat geen spaan heel van de ooit als zo betrouwbaar beschouwde Dobrev. De Bulgaar zou ruim 150.000 euro van het bedrijfskrediet naar zijn privé-rekening hebben doorgesluisd. Hij zou informatie achterhouden voor zijn Nederlandse partners en zich ook niet aan afspraken en betalingsregelingen met investeerders houden. "Elf partijen - kopers van woningen en investeerders - hebben samen vorderingen van minimaal anderhalf miljoen euro", weet Brouwers.
Dobrev had ook geen hypotheek op het project mogen afsluiten en geld van het bedrijf mogen gebruiken om appartementen te bouwen op een stuk grond bij het Marina-project dat zijn privé-eigendom is. Verder stellen Nederlandse partners Dobrev verantwoordelijk voor de problemen met de woning van Leers. In Varna lopen momenteel diverse juridische procedures tegen de Bulgaar, bevestigen de advocaten. Het doel is de man zo snel mogelijk uit de zaak te wippen om de onderneming te redden en kopers en schuldeisers tevreden te stellen.
De Bulgaarse tegenaanval is minstens even hevig. In een heus klaagschrift worden Nollen en in mindere mate Leers van van alles en nog wat beschuldigd. Zo zou de ambtenaar zijn functie hebben misbruikt en krijgt de burgemeester voor de voeten geworpen dat hij de medewerker van de gemeente Maastricht de hand boven het hoofd houdt.
Dobrev wil tegenover deze krant het klaagschrift niet toelichten en staven. Ook zijn Bulgaarse raadsman Borislav Borisov negeert verzoeken tot commentaar. Volgens Nollen zijn de beschuldigingen een bewuste en al eind 2008 aangekondigde campagne om zijn en Leers' reputatie te bezoedelen. "We gaan bij justitie in Bulgarije een smaadklacht tegen Dobrev indienen", zegt advocaat Brouwers.
Ondertussen lijkt Dobrevs poging toch aardig te lukken, al moet nog blijken wat er waar is van de aantijgingen. De burgemeester van Maastricht spreekt van ,,insinuerende informatie" en claimt zijn privé en publieke belangen netjes te hebben gescheiden. Op zijn verzoek is het Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten (BING) een onderzoek gestart naar zijn en Nollens rol in de affaire. Waarbij BING gevraagd is nadrukkelijk te kijken naar de contacten die er tussen Nollen, Leers en de Bulgaren zijn geweest sinds de Maastrichtse ambtenaar en later de burgemeester aan de Zwarte Zee opdoken. Naar bijvoorbeeld het bezoek dat de toenmalige burgemeester Ilyan Tsonev en een Bulgaars parlementslid begin 2006 brachten aan Maastricht om zich te oriënteren op de mogelijkheden van watermanagement en vuilverwerking. En naar de gang van zaken rond de vlotte subsidieverlening voor een Bulgaarse expositie in de Limburgse stad in 2007, een initiatief van Dobrev junior en Timp, beiden nauw betrokken bij Marina Black Sea Riviera. Maar ook de brandweerauto zal voorbijkomen, evenals de uitnodiging van Leers aan de huidige burgemeester van Byala om in Zuid-Limburg expertise te komen verzamelen over de brandweerzorg in die regio. Een uitnodiging die Leers overigens een week voor het bezoek in november 2008 intrekt als hij erachter komt dat burgemeester Trendafilov uitgerekend Dobril Dobrev heeft uitverkoren als metgezel voor zijn visite aan Maastricht.
Nollens advocaat Brouwers zegt het BING-onderzoek met vertrouwen tegemoet te zien. ,,Als Leers zegt dat Nollen moet boeten als hij subsidie voor Byala heeft binnengehaald is dat hetzelfde als zeggen dat hij moet boeten als hij naar de maan vliegt. Nollen kan helemaal geen Europese subsidie aanvragen. Het is een volslagen idioot verhaal. Nollen kan niets verweten worden. Als er al iets is, is dat een hoekje van een wit vel." Zo heeft de ambtenaar wel het bedrijf Haute Finance, waarmee hij voor Maastricht zaken doet voor het binnenhalen van Europese subsidies, via de zoon van Dobrev geïntroduceerd bij Byala. Maar dat was op verzoek van Haute Finance en daarbij ging het volgens Nollen om niet meer dan uiterst algemene documentatie over subsidie.
In het gemeentehuis van Byala is Nollen in elk geval geen onbekende, bevestigen de ambtenaar Stoyanov en zijn collega Nikolay Gospodinov. Zij noemen Nollen bij zijn voornaam. Nico kwam wel eens langs, in het kielzog van Dobrev, die als adviseur van de gemeente én investeerder een graag geziene gast is. ,,Voor Byala zijn investeringen zoals die in Marina Black Sea Riviera heel belangrijk", licht Stoyanov toe.
Dat uitgerekend aan de voet van de Marina-heuvel een met Europees geld aangelegde boulevard ligt, mag zeker niet verdacht genoemd worden, benadrukt de ambtenaar. ,,Daar begint de gemeentegrens. Het hele project wordt 2,5 kilometer lang en is bedoeld als bescherming van onze kust tegen erosie en afkalving. Dat heeft niets met Marina Black Sea te maken."
12 oktober 2009: Positie Leers onder druk - Coalitiepartijen: schijn van belangenverstrengeling is onacceptabel![]()
De positie van burgemeester Gerd Leers van Maastricht komt door de affaire rond zijn Bulgaarse vakantiewoning politiek steeds verder onder druk te staan.
Het Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten (BING) onderzoekt momenteel op initiatief van Leers zelf of hij zijn functie van burgemeester heeft gebruikt om zijn privébelangen te dienen.
De coalitiepartijen PvdA (dertien zetels) en GroenLinks (vijf zetels) in de Maastrichtse gemeenteraad stellen nu dat er geen sprake mag zijn van de schijn van belangenverstrengeling. In de gedragscode die voor de burgemeester geldt, staat namelijk dat hij die schijn moet vermijden.
"Als blijkt dat Leers de schijn van belangenverstrengeling heeft gewekt, dan moet dat tot conclusies leiden", zegt PvdA-fractievoorzitter Manon Fokke. Zij wil daar niet op vooruitlopen.
Oppositiepartij VVD (drie zetels) verwacht dat Leers de integriteits-lat net zo hoog legt voor zichzelf als voor anderen. Bij eerdere integriteitskwesties in Maastricht was het juist Leers die "de rol van strenge leermeester" vervulde, verklaart fractievoorzitter John Aarts.
Ondertussen heeft de SP in de Tweede Kamer aan minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken opheldering gevraagd over de mogelijke belangenverstrengeling van Leers. Die gaf afgelopen weekeinde een verklaring uit waarin hij ontkent dat hij bij Bulgaarse autoriteiten lobbywerk heeft verricht voor zijn eigen belangen.
Gepubliceerd op: 26.08.10 00:15, laatste update: 26.08.10 15:12